Ayşa- Saklı Cennet

Ayşa- Saklı Cennet

İzmir’ de yaşayan pek çok insan farklı nedenlerle de olsa Kemeraltı ’na defalarca kere gitmiştir. Kemeraltı’ nın çok büyük bir alana kurulu olmasının yanında birçok giriş kapısının olması ve içinde irili ufaklı birçok hanı barındırması burayı devasa bir labirente dönüştürüyor. Bu yüzden buraya ne kadar sık gitmiş olursanız olun farklı yollardan ilerlerler iseniz eğer, Kemeraltı yolları bu cesaretinizi karşınıza yeni tatlar çıkararak ödüllendiriyor her seferinde.aysa-lezzet-borsasi-sakli-cennet

aysa-kemeralti-lezzet-borsasi-izmir

Ben de Lezzet Borsası adına sizler için Kemeraltı’nın gizli lezzetlerini keşfedip burada paylaşacağım. Bu keşfe benim gizli cennetim olan –taa ki İzmir Gourme Guide a çıkana kadar-  Ayşa ile başlamak istedim. Çünkü Ayşa  Kemerlatı’nın ortasındaki Abacıoğlu hanında olmasına rağmen Kemeraltı’nın kalabalığından ve gürültüsünden izole olmuş bir yer. Benim gibi kalabalığın içinde fakat yine de sessiz ve huzurlu mekanları seviyorsanız,burayı neden sevdiğimi anlayacaksınızdır. Daha avluya adım atar atmaz yüzünüze bile bi gülücük yerleşiyor insanın suratına. Hanın atmosferi kadar Ayşa’ nın dekorasyonunun da bu dingin havada payı büyük elbette.

Her ne kadar Boşnak Börekçisi olarak anılsa da böreklerin yanında daha pek çok farklı tatları barındırıyor Ayşa. İçeri girdiğiniz anda sizi geniş bir salata ve zeytinyağlılar masası karşılıyor. Ardından arka tarafta tencere yemekleri ve tatlıların olduğu kısım var. Daha önce Ayşa da pekçok farklı lezzeti denemiş olsam da benim favorim Boşnak mantısı. Bildiğimiz mantıdan farklı olarak Boşnak mantısı Boşnak böreğinden yapılıyor. Börek henüz çok sıcakken üzerine yoğurt dökülüp böreğin yoğurdu içine çekmesi bekleniyor ve ardından servis edilmeden önce de tekrardan üzerine yoğurt dökülüp servis ediliyor. Mantı hamurundan ziyade börekten yapılıyor olması Boşnak mantısını daha da doyurucu bir hale getiriyor. Her gün farklı tencere yemekleri çıksa da Boşnak böreği Ayşa‘ nın demirbaşlarından.

Ayşa‘ nın yemeklerinden bir diğer önerim ise kuru fasulyesi. Buradaki kuru fasulyenin diğerlerinden farkı normalinin aksine fasulyelerin suda değil sütte bekletiliyor olması. Böylesi küçük bir farklılığın lezzete nasıl böylesine etki ettiğine, yemeği tadınca siz de şaşıracaksınız. Kuru fasulyenin yanına eşlik edecek olan tane tane pilav da burada mevcut. Yemeğinizin finali için de 3-4 farklı çeşitte tatlıları da var, benim buradaki tatlı favorimse kalburabastısı. Buradan ayrılmadan önce kahvenizi avluda içmeyi ihmal etmeyin.

aysa-lezzet-borsasi

Yemek fiyatları makul seviyelerde, porsiyonları yarım alma şansınızın olması da ayrı hoş, yediğiniz kadar ödüyorsunuz çünkü J Ayşa‘ nın genel olarak porsiyonları çok doyurucu,bu yüzden eğer ki çok aç değilseniz benim tavsiyem yemekten önce çorba almamanızdan yana olacak.

Ayşa ile ilgili son ve belki de en önemli hatırlatmam Ayşa‘ nın öğlenleri çok kalabalık olduğu ve saat 15.00 civarında yemekler bitmiş olabiliyor.Buraya öğle arasında gelip yemek yiyen kalabalıktan sıyrılmak istiyorsanız 13.30-14.00 civarı gitmenizde fayda var.
 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir